مقاله

تولید شکلات

شکلات ماده اصلی در بسیاری ازمواد غذایی مانند لرزش شیر، شیرینی، کلوچه و غلات است. شکلات به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین طعم‌های موجود در آمریکای شمالی و اروپا محسوب می‌شود. علاوه بر محبوبیت خاصیت درمانی نیز دارد. مجله cafe7n به بیان فرآيندهای حاصل از شکلات می‌پردازد که شامل: شکلات ماده اصلی در بسیاری ازمواد غذایی مانند لرزش شیر، شیرینی، کلوچه و غلات است. شکلات به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین طعم‌های موجود در آمریکای شمالی و اروپا محسوب می‌شود. علاوه بر محبوبیت خاصیت درمانی نیز دارد. مجله cafe7n به بیان فرآيندهای حاصل از شکلات می‌پردازد که شامل:

 1.  برداشت کوکا
 2. تصفیه کوکا به دانه‌های کاکائو
 3. ارسال لوبیا کاکائو برای تمیز‌کردن
 4. آسیاب‌کردن برای تولید به کارخانه

نقشه کشورهای تولیدکننده کاکائو

هفت کشور برتر تولیدکننده کاکائو

 1.  ساحل عاج
 2. – چین
 3. اندونزی
 4.  نیجریه
 5.  برزیل
 6.  کامرون
 7.  مالزی

کشورها و میزان تولید

 1.  ساحل عاج در هزار تن( 1150.0)
 2. غنا370.0
 3. اندونزی310.0
 4. برزیل160.0
 5.  نیجریه155.0
 6.  کامرون125.0
 7.  مالزی100.0

برداشت محصول و چگونگی پردازش کاکائو

تولید شکلات با برداشت کوکا از جنگل آغاز می‌شود. کاکائو از درختان گرمسیری همیشه سبز کاکائو مانند Teobroma Cocoa بدست می‌آید که‌ در مناطق استوایی مرطوب آمریکای مرکزی و جنوبی ، آفریقای غربی و آسیای جنوب شرقی (در دمای 20 درجه سانتی گراد از استوا) رشد می‌کند.

طرز برداشت کاکائو باید به صورت دستی در جنگل انجام‌ شود. نخست غلافهای دانه کوکا جمع‌آوری شده‌، ‌لوبیا‌ها انتخاب می‌شوند و در محفظه‌ها قرار می‌گیرند. سپس این دانه‌های کاکائو برای تولید انبوه آماده ارسال به تولید‌کننده‌ها می‌شوند.

مراحل کار:

مرحله شماره 1: شخم‌زدن و باز‌کردن غلاف‌ها

محل رشد دانه‌های کاکائو در غلافهایی که از تنه و شاخه‌های درختان کاکائو جوانه می‌زنند، می‌باشد‌. غلاف‌ها به اندازه یک توپ فوتبال هستند. غلاف‌ها پس از سبز‌شدن و سپس نارنجی‌شدن به مرحله رسیده‌شدن می‌رسند‌ و پس از آن که غلاف‌ها رسیدند‌، برداشت‌کنندگان از باغ‌های کاکائو عبور کرده و غلاف‌ها را به آرامی از روی درختان می‌کنند.

مرحله شماره 2: تخمیر دانه‌های کاکائو

در این مرحله‌ حبوبات فرآیند تخمیر را انجام می‌دهند. نخست آنها را در سینی‌های بزرگ‌، کم عمق و گرم قرار می‌دهند و یا با برگهای بزرگ موز پوشانده می‌شوند. اگر آب و هوا مناسب باشد‌، آنها به سادگی توسط خورشید گرم شوند.

کارگران به طور دوره‌ای با کمک یکدیگر آنها را هم می‌زنند‌ تا همه لوبیا به یک اندازه تخمیر شود. این روند ممکن است پنج یا هشت روز طول بکشد و تا زمانی که لوبیا قهوه‌ای شود ادامه دارد.

مرحله شماره 3: خشک‌کردن دانه‌های کاکائو

پس از تخمیر، دانه‌های کاکائو باید خشک شوند، کار خشک‌کردن باید قبل از اینکه در کیسه‌ها ریخته شوند و برای تولید‌کنندگان شکلات ارسال شوند،انجام پذیرد. کشاورزان به سادگی بذرهای تخمیر شده را روی سینی‌ها پخش کرده و آنها را در زیر آفتاب می‌گذارند تا خشک شوند. روند خشک‌کردن معمولاً حدود یک هفته به ‌طول می‌انجامد و درنهایت بذرهایی بدست آمده تقریبا نیمی از وزن اصلی آنها را تشکیل می‌دهند.

مرحله شماره 4: کاکائو را بو داده

اولین کاری که سازندگان شکلات با لوبیا کاکائو انجام می‌دهند‌، بودادن آن است. این باعث ایجاد رنگ و طعم و هر آنچه که امروزه از شکلات خوب انتظار دارید‌، مهیا شود. پوسته بیرونی برداشته می‌شودو کاکائو به قطعات کوچکی شکسته می‌گردد.

مجله cafe7n سعی برآن دارد تا با بکارگیری از شیوه مدرن کلیه امکانات خرید آنلاین شکلات را برای کاربران مهیا سازد. مجله کافه 7n شما را با ابعاد گسترده و وسیع دانش قهوه و شکلات آشنا می‌سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *